cz pl
imgNavigaceimg
img
OÚ Košťálov
bullet Úvodní strana
bullet Úřední deska
bullet Faktografie
bullet Obecní zastupitelstvo
bullet Vyhlášky a nařízení
bullet Ke stažení
bullet GDPR dokumenty
bullet KN 02/2020
Obec
bullet Krizový plán
bullet Svazek obcí
bullet Územní plán
bullet Historie
bullet Významné osobnosti
bullet Základní škola
bullet Mateřská škola
bullet Knihovna v Košťálově
bullet Knihovna v Kundraticích
bullet Adresář firem
bullet Spolky
bullet Vikariát
bullet Termíny přistavení kontejnerů
bullet Mapa
Sport a relax
bullet Koupaliště
bullet LESOPARK
bullet Centrum volného času
Webkamery
bullet Náměstí
bullet Koupaliště
bullet Centrum volného času
Ostatní
bullet Kontakty
bullet Fotogalerie
bullet Videogalerie
bullet Mapa webu
img
imgimgimg
imgRychlé zprávyimg
img
Musíte být přihlášeni, abyste mohli přidat zprávu.

digileo  
23.02.2020
foto z dětského karnevalu [Klikni!]

digileo  
15.12.2019
foto z Vánoční orient show na [Klikni!]

digileo  
02.12.2019
foto z rozsvěcení vánočního stromu na [Klikni!]

digileo  
10.11.2019
foto z vítání občánků na [Klikni!]

digileo  
03.11.2019
foto Sokol halloven na koupališti na [Klikni!]

digileo  
16.10.2019
foto ze vzpomínkové akce Sokola na [Klikni!]

digileo  
06.10.2019
foto z memorialu Čestmíra Škorpila na [Klikni!]

digileo  
22.09.2019
foto noc sokoloven na [Klikni!]

digileo  
18.09.2019
foto [Klikni!]

digileo  
02.09.2019
foto první den do školy na [Klikni!]

Ukázat více zpráv
img
imgimgimg
imgSDH Košťálovimg
img

StříkačkaZpráva o činnosti SDH Košťálov za rok 2008

9. ledna z našich řad odešla navždy sestra Jarmila Fialová ve věku 74let. Poslední rozloučení se konalo v rodinném kruhu.
Začátek roku jsme tradičně začali kulturní akcí a to „ Hasičským bálem“ 26. ledna, kterému předcházelo zvaní v sobotu 19. ledna. Ples se opět vydařil a poděkování patří Sonetu, mažoretkám a kuchyni vedené Květou Tulachovou, sponzorům za pěknou tombolu a všem službám.
11.února jsme vyjížděli k zahoření sazí v komíně u Zdeňka Podobského. Při příjezdu měl majitel již vše pod kontrolou.
19. února byl další výjezd a to k požáru hospody na Rovinkách u Novotných, kde částečně shořelo bytové zařízení.
29. února se jedenáct našich členů naposledy rozloučilo se sestrou Zatuší Richterovou ze Svojku. Hodinu po tomto obřadu jsme se do smuteční síně opět vrátili a to rozloučit se s naším kamarádem Mirkem Matoušem, který odešel ve věku 54 let.
1. března nás potrápila vichřice tentokrát zvaná Ema. Vyjížděli jsem oběma vozy k odklízení polomů z tratě, dále pak u Krejčových byl zapíchnut strom ve střeše a u Antošů přes dráty.
9. března jsme provedli proplach a ředění septiku u bytovek ZD.
15. března zemřel bratr Vladimír Hájek ve věku nedožitých 82 let. Rozloučení se konalo v rodinném kruhu a tak jsme zaslali kondolenci.
V březnu jsme po dva víkendy pracovali na Roburu s jeho vyvářením.
18. března jsme byli nuceni rozřezat a odklidit spadlé stromy na areálu z nichž jeden si vybral zrovna maringotku. Ta to naštěstí s malým úrazem přežila.
25. března naši dva členové čistili a proplachovali kanalizaci u výkopu ZD.
V březnu jsme s pomocí starostky podali žádost o přidělení grantu Libereckého kraje na opravy budov. U nás se jednalo o rekonstrukci a vybudování sociálního zařízení v hasičské zbrojnici.
V dubnu jsme pak prováděli jarní úklid na areálu, uhrabováním, smykování a rovnání cvičební plochy. Pálení čarodějnic se letos neuskutečnilo pro nezájem naší mládeže.
požár skládky3. května se na areálu konala dětská soutěž jako příprava na jarní kolo.hry „Plamen“. Naši borci soutěžili v kategorii straších a obsadili 4. místo.
Automotoklub Semily opět připravil na 10. a 11. května dvoudenní závody Enduro Country Cross – seriál volných závodů jednotlivých motocyklů Enduro nebo Cross. Bylo opět potřeba služby na trať a k občerstvení. Museli jsme si vypůjčit stánky a připravit zázemí u koupaliště. K občerstvení jsme nabídli sejkorky, grilované maso, uzeninu z udírny a pití všeho druhu. Těsně po skončení závodů v neděli 11. dubna vypukl rozsáhlý požár na skládce Marius Pedersen. Vyjížděla Tatra i Robur. K požáru bylo postupně povoláno dalších 12 cisteren, které kyvadlově dopravovaly vodu od splavu, kde se tankovalo naší PS – 12 a plovoucím čerpadlem SDH Libštát, Dále zasahovali hasiči z  HZS Semily, Lomnice, Libštát, Kundratice, Podmoklice, Benešov, Jilemnice a Roztoky. Hašení se provádělo od 14:30 do 18:30! Místní sbor pak hlídkoval do 24. hodiny.
15. dubna došlo k dalšímu požáru na skládce. Výjezd byl půl hodiny po půlnoci a tentokrát bylo postupně povoláno 15 cisteren, které se otočili zhruba 15x až 16x pro vodu. U tohoto požáru se též osvědčila Svojecká IFA při tankování. Kundratický trošku uštvaly PS – 12, ale až v samém závěru. Odpoledne pak ještě začalo na některých místech doutnat a tak se dohašovalo. Nato jsme již stačili sami s Libštátem.
K těmto požárům nemuselo vůbec dojít, kdyby vedení firmy zajistilo náhradní kompaktor.
17. dubna se uskutečnilo jarní kolo hry „ Plamen“ v Nedaříži. Naše mládež se nezúčastnila, protože týž den se u nás konala akce pro děti zvaná „ Bumbác“, kde jsme připravili soutěže pro děti a pečení sejkor. Bylo by dobré si dát pozor na volbu termínů těchto akcí! Neúčast ve hře „ Plamen“ je velká škoda, protože se započítávají výsledky celkového ročníku.
31. května se uskutečnila okrsková soutěž v Bělé u příležitosti 115 výročí založení sboru. Naši mladí žáci obsadili 1. místo, ženy 3. místo a muži 6. místo. Vítězem okrsku mužů byla Bělá a v ženách Libštát.
V průběhu roku nás opět trápila technika – na kropičce se musela provést oprava motoru ve firmě Chuchlík. Ani multikára se nevyhnula opravám. Bohužel až při demontáži se zjistilo jak byly v minulosti prováděny opravy této techniky. Když jsme kropící vůz kupovali byla údajně jeden rok po GO. Na dílně jen kroutili hlavou, které zvíře mohlo takto opravu provést. U multikáry to bylo podobné. A aby toho nebylo málo začalo u kropičky cosi ťukat v převodovce. Chyběly nějaké zoubky. Tady nám podal pomocnou ruku Venda Šindelář a daroval nám jinou převodovku z Kukavozu. Moc mu děkujeme za to, že jsme mohli zkrápění pro fa Tarmak dojezdit až do konce roku. Zkrápění v letošním roce prováděl velice úspěšný bratr František Antony. Ten si ještě mezi zkrápěním v lomě odskočil vypomoci mytím firmě Brex a silnicím Jičín, mytím vozovky Košťálov – Libštát, navážením vody pro fa Chuchlík a v těch nejžhavějších dnech nám ještě zkrápěl vozovky v obci. I jemu patří velké dík!
7. června jsme se naposledy rozloučili s naším dlouholetým členem Jaroslavem Budinou , který zemřel ve věku 79 let.
Od jara do podzimu se travnatou plochu areálu „ Pod Kozlovem“ vzorně starali sekáním bratři Bořik a Leoš Moravcovi, vřelé dík.
Naši fotbalisté plně využívali a využívají areál ke svým tréninkům.
soutěžNa 9. srpna jsme připravili dílčí soutěž „ Podkozákovské ligy“, které se zúčastnilo 41 družstev. Tato soutěž je známá daleko za hranice našeho okresu. O čem svědčí i účast družstva z Přímu od Hradce Králové. V silném konkurenci obsadily naše ženy 2. místo a muži 8. místo.
Vzhledem k drahému provozu dosluhujícího Robura jsme požádali OÚ o zakoupení hasičské Avie. Zastupitelstvo této obce tuto koupi schválilo a tak za 100 000 Kč jsme přivezli generálkovanou Avii s přívěsem z Podmoklic. Postupně byla vybavena a přihlášena do záchranného systému. Ještě jednou děkujeme obecnímu úřadu. Před Memoriálem bratra Suchardy bylo mimo jiné připraveno čerpadlo na plnění kádě z Olešky a byl opraven beton u základny.
V den memoriálu vyjížděli 4 členové výjezdového družstva k požáru lesa Jar. Jecha na Končinách. Odpoledne 30. srpna se pak uskutečnil memoriál Jaroslava Suchardy, kterého se zúčastnilo 32 družstev a naši mladí hasiči zde předvedli též svůj požární útok. I tato soutěž měla perfektní atmosféru a když cvičila naše družstva, diváci povzbuzovali z plných plic. A pomohlo to! Ženy obsadili 1. místo časem 20:19 a muži 7. místo 19:69 na prvním Vlastiboř to byla ztráta 1, 45. Dále z našeho okrsku Libštát obsadil 13. místo a Bělá 16. místo. Ženy z Libšátu obsadili 4. místo. U těchto soutěží se patří též poděkovat obsluze elektronické časomíry SDH Podmoklice, která prostě umí. Naše družstva mužů i žen se zúčastnili seriálů „Podkozákovské ligy“ tak Okresního poháru. I když se nemohla zúčastnit všech soutěží vedla si velice dobře. V „Podkozákovské lize“ obsadily ženy v silné konkurenci 4. místo a muži obsadili  10.místo. V Okresním poháru ženy obsadily 5. místo a muži 12. místo. Děkuji všem soutěžícím za reprezentaci našeho sboru i obce. Zvláštní poděkování patří bratru Jaroslavu Houžvičkovi za přípravu obou družstev a jejich vedení. Je nám jasné, že bez Jardy by to prostě nešlo, alespoň v tuto chvíli určitě ne! Ještě jednou díky.
Hned na příští týden po memoriálu se připravovala přehlídka dechových hudeb. Díky situaci, která zatím je na areálu, vyžádá si vždy příprava této akce značné úsilí. Musí s postavit stánky (což platí i o soutěžích) navozit stoly, sezení, lednice, osvětlení, udírnu, kamna a vše co k těmto akcím patří. V letošním roce si náš areál vyhlídli nějací šmejdi, nebo jak je nazvat, a nejprve se nám ztratilo topeniště od udírny a kanalizační rošt. A v týdnu před dechovkami se ztratil litinový gril a asi 20 kusů židlí. Takže jsme museli jednu přípravnou brigádu prodloužit do 23 hodin, abychom dali dohromady nový gril, aby bylo na čem připravit maso na dechovky. Přesto se dechovky parádně připravili a za překrásného počasí se sešlo zhruba 1000 lidí, kterým u nás chutnalo a vypili při tom 16 sudů piva! Přehlídka byla obohacena vystoupením Moravěnky, všechny kapely byly výborné, ale přesto je Táboranka stejně nejlepší! Zde patří upřímné poděkování kapelníkovi Jiřímu Jínovi, který to měl všechno pod palcem. Po skončení této akce jsme zhruba uklidili a v neděli se pokračovalo a zároveň jsme postupně odváželi a vraceli stoly, lavice, občerstvovací zařízení a navečer poslední lavic, stánků, pergol do Libštátu a do Svojku. Stalo se již tradicí, že na závěr sezóny, když vracíme do Svojku materiál, jede parta hasičů, která při režné z domácími probere uplynulé akce, utužuje přátelství našich sborů a bývá u toho pěkná sranda. I za to je potřeba poděkovat.
4. října se uskutečnila v Nové vsi okrsková soutěž mládeže jako příprava na podzimní kolo hry „Plamen“. V kategorii starších startovalo 6 hlídek, naše družstvo skončilo na místě pátém.
S Tatrou bylo provedeno mytí u sponzora v Polyformu a též vypomohla OP v Bystré.
11. října pak bylo podzimní kolo v Jilemnici – závod požárnické všestrannosti kde si dobře vedli naši v kategorii mladších a obsadili 9. místo z 29 hlídek! V kategorii starších to bylo slabší a ze 43 hlídek naši borci obsadili 27. místo.
O soutěžích mládeže a jejich činnosti Vás blíže seznámí jejich vedoucí. Ještě se musím vrátit k datu 21. září kdy jsme vyjížděli k požáru lesa na Pohoří, zde zasahovala Lomnice a Košťálov, HZS Semily byl odvolán k dalšímu požáru. Příprava námětového cvičení pro letošní rok vyšla na Kunratice a připravili fingovaný požár lesa, z kterého se kouřilo, že přijela i naše starostka jestli opravdu nehoří. Akce se uskutečnila 16. října.
7. listopadu se konalo opožděné posezení služeb z dechovek v salónku Slavie.
8. listopadu šli naši členové přezout Robura, neboť na něm byly nové pneumatiky, které se hodí na Avii za sjetější. Protože vidina prodeje tohoto vozidla je asi ta tam. A zjistili, že Robura někdo vykradl rozbitým oknem u řidiče.
Dále jsme zazimovali areál – odvezli terče, káď, čerpadlo a tak dál.
14. listopadu bylo v Benešově setkání zasloužilých členů a funkcionářů, kde jsme přijeli sice poslední, ale jako správný Košťálovský okrsek jsme také jako poslední odjížděli domů. Krok s námi udrželi pouze Podmokličtí hasiči.
21. listopadu jsme se naposledy rozloučili s bratrem Stanislavem Hadincem jednatelem SDH Svojek.
28. listopadu se konala VVH mládeže v hasičské zbrojnici. Po proslovech a hodnocení vedoucích mládeže následovalo občerstvení, focení a volná zábava. Na závěr si děti odnesli Mikulášskou nadílku. Zde chci všem vedoucím upřímně poděkovat za jejich nelehkou práci. Jak jsem se opět přesvědčil, zvládnout tuhle rotu je úkol opravdu nelehký.
Jak již jsme se zmínil o grantu na opravy budov v listopadu se nám zhruba podařilo dokončit rekonstrukci a výstavbu sociálek. Zbývá jen dokončit rozvod vody garáži, vymalovat a natřít zárubně.Dostali jsme též požehnání na zvětšení garáže průvlakem pod věž a na zřízení kuchyňky v bývalém archívu vedle zasedačky. Grand na sociálky činí 75 000 Kč. Zbytek hradila obec. Ještě jednou moc děkujeme OÚ. Poděkování patří též za vybavení naší zásahové jednotky za výstroj. 4 zásahové obleky, 4 páry bot a rukavic vyšly obec zhruba na 80 000 Kč.

Ještě jen krátce k areál „Pod Kozlovem“.

K nálezu projektilu v areálu SDH nám nyní po 4 měsících Policie odpověděla, že provedeným šetřením orgánů PČR z Okresního ředitelství policie Semily bylo šetření ukončeno, jelikož nebylo zjištěno, že došlo k protiprávnímu jednání ze strany určité osoby.
Ke krádeži grilu a dalších věcí nám bylo odpovězeno, že bylo rozhodnuto o odložení věci, neboť se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání dle § 160 trestního řádu. No myslím, že ani jinou odpověď jsem nečekali.
Co se týče samotného areálu jsme obdrželi rozhodnutí Krajského úřadu ze 13. listopadu 2008, kde se  rozhodnutí městského úřadu Semily, obvodního stavebního úřadu ze dne 11. dubna  2007 o dodatečném povolení stavby areálu SDH Košťálov – zázemí pro činnost hasičů na pozemku parcel. čísla 499, 500, 5001, 505, 1938 /1 v k. ú.  Košťálov ruší. A věc se vrací k novému projednání a rozhodnutí. Proti rozhodnutí stavebního úřadu v Semilech tehdy (23. dubna 2007)   podali odvolání P. Špaček, Karel a Milena Moravcovi. soud jim nyní  vyhověl a nyní musí být dodatečné povolení terénních úprav.
Co se týče územního řízení ohledné stavby obslužného objektu podali Milena Moravcová, Karel Moravec, Vlasta Špitálská, Zdeněk Špitálský, Alexandra Špačková a Pavel Špaček žádost na stavební úřad v Semilech, aby do doby vyřízení výše uvedené žaloby pokračování územního řízení přerušil.
Uzemní řízení je teď skutečně přerušeno a navíc  čeká se na notářský zápis z dědického řízení, kdy jeden z účastníků stavebního řízení zemřel. Špaček si též před dechovkami stěžoval na stavebním úřadě a na hygieně na plánovanou nepovolenou hudební akci. Kdybychom jejich odvolání měli všechny rozebrat, nestačili by na to ani dvě výročky.
Chci Vás jenom všechny poprosit o trpělivost, o kterou se snažím i já a myslím, že i obecní úřad. V této době nejsme schopni říct, kdy budeme moct stavět a areál dokončit k plné spokojenosti.
Zde chci za vydatnou pomoc a podporu při všech jednání místostarostovi Slávku Janatovi, Laďce a Jiřímu Jínovým, starostce Lence Cincibusové, zastupitelstvu OÚ a výboru SDH.
Pokud budete mít k této problematice nějaké dotazy můžeme pokračovat v diskuzi. Situace na areálu tak trochu přibrzdila chod a elán členů našeho sboru. Přesto, jak je patrné ze zprávy máme za sebou rok bohatý na události a činnost. Ještě je potřeba  poděkovat manželům Horníčkovým za trpělivost a úklid v hasičské zbrojnici po rekonstrukci to neměli jednoduché, hlavně v době bourání. Děkujeme dále bratru Františku Máslovi za pravidelné zkoušky sirény, kvalifikovaným rozhodčím Josefu Špidlenovi a Františku Šmídovi. Též za výpomoc s mládeží. Hospodáři Josefu Matoušovi a odbornou spolupráci za řešení finančních situací Daně Jónové. Neumím si představit přípravu akcí a pracovní náplň sboru bez Járy Houžvičky, Mirka Poloprutského , Josefa Špidlena, Franty Šmída, Zdeňka Malého, Bratrů Šaldových, Ládi Bernarda, , celé rodině Rosenbergových protože ty jsou zapojeni prakticky všichni při přípravě masa, pečení sejkor a chlapi ještě při brigádách. Děkuji všem našim šikovným ženám v čele s Bohunkou Houžvičkovou za přípravu s pečením sejkor – letos jejich poslední akce byla při rozsvěcení vánočního stromu. Dále službám ve stáncích a dalších kulturních akcích Jiřímu Fejfarovi, Jaroslavu Mórovi, Láďovi Špicarovi, Aleně Horníčkové, Bětě Vejnarové, Vendule Poloprutské i s dětmi, Vlastě Špidlenové, Mirkovi Kobrovi, Mirce Koldovské, ale i nečlenům Haně Fejfarové, Mirce Králové a Haně Doškařové. Děkuji též kronikáři a písaři Láďovi Klímovi, Martinu  Machačnému, Zdeňkovi Jónovi ml. a Jiřímu Sádkovi. Ještě jednou děkuji všem členům i nečlenům, kteří jakkoli přispěli k zabezpečení chodu našeho sboru. Za výpomoc a komentátorství díky Milanu Havlíkovi. Za přípravu vozidel na TK řidičům a strojníkům, kteří i letos absolvovali odbornou přípravu a školení. Za velmi dobrou spolupráci ještě jednou děkuji. Autodopravě Chuchlík a za výpomoc s technikou Václavu Šindelářovi. Poděkování patří též všem sborům v okrsku a jeho vedení za velmi dobrou spolupráci. V neposlední řadě děkuji všem členům i nečlenům za sponzorské dary .
Závěrem své zprávy jako každoročně Vás chci poprosit, aby i nadále jsme měli hasiččinu koníčkem, nenechali se ničím a nikým odradit a byli jsme ku prospěchu bližnímu svému. K tomu Vám všem i vašim blízkým a rodinám přeji hlavně hodně zdraví, štěstí, příjemně prožité Vánoce a v Novém roce 2009 jen to nejlepší!!!

--

 Z historie SDH

1893 První stříkačka zakoupena za 800 zlatých. Zakládající Správní výbor hasičského sboru
1895 Založení hasičského sboru 19. května
Předseda:Josef Těhník
Místopředseda:Jan Zeman
Velitel:Josef Vlach
Podvelitel:Josef Šádek
Nadhasič:Jan Machytka
Členové výboru:Jan Dejmek, Jan Rola,Josef Bracháček, Pavel Jandourek, Jaroslav Šádek, Josef Těhník, Josef Janata č.p. 63, Josef Janata č.p. 41
1923 Založen oddíl žen s počtem 14 členek
1936 Založen samostatný sbor Valdice-Kamínka
1957 Započetí stavby nové hasičské zbrojnice
1964 Dokončení stavby hasičské zbrojnice

Výbor Sboru dobrovolných hasičů, zvolený na Valné hromadě 3.12.2005

Starosta: Miroslav Doškař Ved. mládeže: Stanislav Sádek
Náměstek starosty: František Máslo Referentka žen: Alžběta Vejnarová
Velitel: Josef Šalda Kronikář: Bořivoj Moravec
Zástupce velitele: Jaroslav Rosenberg Referent MTZ: Rostislav Horníček
Strojník: Ladislav Bernard Velitelka žen: Eva Perglerová
Ref. Prevence: Jaroslav Houžvička Vedoucí mládeže: Dana Houžvičková
Jednatel: Martin Kobr Předseda kontr. komise: Josef Špidlen
Hospodář: Josef Matouš Revizor: Ladislav Ježek
Vzdělavatel: František Šmíd

Celkem 182 členů z toho 36 mladých hasičů do 18ti let

bullet Přidal admin , 24.01.2008 16:50:57 8735 Přečteno · Tisknout
img
imgimgimg
imgHlášení místního rozhlasuimg
img
Hlášení ze dne 3.6.2020  
Hlášení ze dne 27.5.2020 
Hlášení ze dne 21.5.2020 
img
imgimgimg
imgKalendář akcíimg
img img
imgimgimg
imgKdo je onlineimg
img bullet Hosté online: 3
Žádný člen není online

bullet Registrovaní členové: 146
bullet Neaktivovaní členové: 0
bullet Nejnovější člen: spoluobcan
img
imgimgimg
imgPřihlášeníimg
img
Jméno

HesloNejste členem?
Zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Nechte si poslat nové.
img
imgimgimg
imgDůležitá telefonní číslaimg
img
Kontakty obecodkaz
Záchranné a bezp. složky
Tísňové volání 112
Hasiči 150
Záchranná služba 155
Policie 158
Čísla poruchových služeb
ČEZ a.s. 840 850 860
PLYN 1239
Další čísla
Policie ČR Okresní ředitelství Semily 974 475 111
Policie ČR Obvodní odd. Semily 481 623 333
MUDr. Vít Šlechta (ordinace) 481 689 344
MUDr. Jůza (zubní) 481 689 323
img
imgimgimg
imgZelená obecimg
img img
imgimgimg
imgOdkazyimg
img
Czech POINT
Krkonoše
img
imgimgimg
imgNahlášení páleníimg
img
Nahlášení pálení
img
imgimgimg
Copyright © 2005 - 2020 obec Košťálov | Všechna práva vyhrazena